Click Here to Chat on WhatsApp
+16312597728

(Get Answer)

Calculating The Labor Productivity Per Dollar




Hokey Min's Kleen Karpet cleaned 75 rugs in October, consuming the following resources: Labor: 550 hours at $15 per hour Solvent: 120 gallons at $8 per gallon Machine Rental: 20 days at $60 per day a) Labor productivity per dollar = rugs/dollar (round your response to four decimal places). b) Multifactor productivity = rugs/dollar (round your response to four decimal places).







Expert Answer


ORDER YOUR PAPER NOW




This solution was written by a subject matter expert. It's designed to help students like you learn core concepts.






Step-by-step


1st step
All steps
Answer only


Step 1/3








a) To calculate the labor productivity per dollar, we need to divide the number of rugs cleaned by the total labor cost:










 	Explanationfor step 1









Total labor cost = 550 hours x $15 per hour = $8,250








Step 2/3








Labor productivity per dollar = 75 rugs / $8,250 = 0.0091 rugs/dollar Rounded to four decimal places, the labor productivity per dollar is 0.0091 rugs/dollar.








Step 3/3








b) To calculate the multifactor productivity, we need to first calculate the total cost of all resources used: Total cost = labor cost + solvent cost + machine rental cost Total cost = $8,250 + (120 gallons x $8 per gallon) + (20 days x $60 per day) Total cost = $8,250 + $960 + $1,200 Total cost = $10,410










 	Explanation for step 3









Now we can divide the number of rugs cleaned by the total cost to find the multifactor productivity:








Final answer








Multifactor productivity = 75 rugs / $10,410 = 0.0072 rugs/dollar Rounded to four decimal places, the multifactor productivity is 0.0072 rugs/dollar.













Calculating The Labor Productivity Per Dollar

Expert Answer

Calculating The Labor Productivity Per Dollar
Hokey Min's Kleen Karpet cleaned 75 rugs in October, consuming the following resources: Labor: 550 hours at  per hour Solvent: 120 gallons at  per gallon Machine Rental: 20 days at  per day a) Labor productivity per dollar  rugs/dollar (round your response to four decimal places). b) Multifactor productivity  rugs/dollar (round your response to four decimal places).

Expert Answer

This solution was written by a subject matter expert. It's designed to help students like you learn core concepts.

Step-by-step

Step 1/3
a) To calculate the labor productivity per dollar, we need to divide the number of rugs cleaned by the total labor cost:
Total labor cost = 550 hours x $15 per hour = $8,250
Step 2/3
Labor productivity per dollar = 75 rugs / $8,250 = 0.0091 rugs/dollar Rounded to four decimal places, the labor productivity per dollar is 0.0091 rugs/dollar.
Step 3/3
b) To calculate the multifactor productivity, we need to first calculate the total cost of all resources used: Total cost = labor cost + solvent cost + machine rental cost Total cost = $8,250 + (120 gallons x $8 per gallon) + (20 days x $60 per day) Total cost = $8,250 + $960 + $1,200 Total cost = $10,410
  • Explanation for step 3
Now we can divide the number of rugs cleaned by the total cost to find the multifactor productivity:
Final answer
Multifactor productivity = 75 rugs / $10,410 = 0.0072 rugs/dollar Rounded to four decimal places, the multifactor productivity is 0.0072 rugs/dollar.
Calculating The Labor Productivity Per Dollar

This question has already been tackled by one of our writers and a good grade recorded. You can equally get high grades by simply making your order for this or any other school assignment that you may have.

Every Student Buys Essays from us, here is why!

Pressed for time to complete assignments or when you feel like you cannot write, you can purchase an essay on our website. Some students also want model papers to use as samples when revising or writing. There are also students who approach our essay writing service to beat deadlines. We handle every type of homework, assignment, and academic writing tasks. You can buy college essays and other assignments here. At a glance, here are some reasons students prefer our website.

100% Original Essays and Papers

You can be sure that you are getting a paper that is custom written based on your instructions. We do not sell papers that are pre-written. Instead, we write every essay from scratch. When you say “write my essay,” we respond by giving you a paper that is 100% original and free of any plagiarism. The essays you purchase from us have never been sold anywhere.

Flexible & Affordable Prices

It does not cost a fortune to get academic writing help on our website. If you have a question from class, place an order, get a discount, and get cheap essay writing services. What you see as the price is what you pay for. There are no any hidden charges. If you need urgent papers, they might cost a little more, but the price is worth the quality you get in the end. Hire a professional academic writer beginning from $13 a page.

Anonymity, Privacy, and Confidentiality

No one will ever know that you purchased an essay or assignment from our website. The essays you buy from us are written by experts. Your data is only used to coordinate the essay writing services you get. No one can access your personal information and data. Go ahead and order an essay from our website. It is safe, secure, and convenient.

Order a Unique Copy of this Assignment
275 Words

By placing an order you agree to our terms of service

Place Order »